Australian Science Fiction Media Awards

From Australian sf information
Jump to: navigation, search

The Australian Science Fiction Media Award (ASFMA) was an award given for achievement in non-literary media and media appreciation within Australian science fiction. The award was formally dissolved and incorporated into the Ditmar Awards at the Business Meeting of the Australian National SF Convention, Spawncon II in Melbourne in 1999, with the formal merger of the Australian "Media Natcon" and the Natcon.

Contents

Results

1984: Medtrek '84, Sydney

Best Media Fan Writer

Sue Bursztynski

Best Media Fanzine

Chronicles

Best Media Artist

Sue Campbell

1985: Con Amore, Brisbane

Best Australian Media Fanzine

  • Chronicles

Best Australian Media Fanwriter

  • Sue Bursztynski

Best Australian Media Fanartist

  • Lynn Hendricks

1986 Galactic Tours Convention, Melbourne

Best Australian Media Fanzine

  • Chronicles

Best Australian Media Fanwriter

  • Sue Bursztynski

Best Australian Media Fanartist

  • Robert Jan

Best Amateur Audio-Visual

  • Sale of 23rd Century

1987: Eccentricon, Hawkesbury, NSW

Best Fanwriter

Susan Clarke

Best Fan Artist

Robert Jan

Best Fanzine

Chronicles

Best Amateur AudioVisual

Perfect Botch

1988: Zencon II, Melbourne

Best Australian Media Fanzine

  • A for Andromeda
  • Australian Playbeing
  • Chronicles
  • Newspeak
  • Spock
  • Timeloop

Best Australian Media Fanwriter

  • Edwina Harvey
  • Gail Neville
  • Mark Try
  • Karen Herkes
  • Alan Stewart

Best Australian Media Fanartist

  • Gail Adams
  • David Kenyon
  • Phil Wlodarczyk
  • Ian Gunn
  • Mark Try

1989: Conspire, Canberra

Best Writer

Nikki White

Best Artist

Gail Adams

Best Fanzine

Spock

Best Audio/Visual

No Award

1990: Huttcon '90, Melbourne

Best Australasian Fan Media Publication

  • Starwalking Newsletter
  • Enarrare Edited by Ellen Parry, Annie Hamilton, Marie Letters & Christine Poulson
  • Spock
  • Psychodaleks
  • Captain's Log

Best Australasian Media Fan Writer

  • Ana Dorfstad
  • Edwina Harvey
  • Moira Dahlberg
  • Jan McNally
  • Sue Isle

Best Australasian Media Artist

  • Marianne Plumridge
  • Wendy Purcell
  • Bruce Mitchell
  • Ian Gunn
  • Phil Wlodarczyk

Best Australasian Amateur Audio-visual Production

cancelled due to lack of nominees

1991: Vampiricon, Melbourne

Best Fan Media Newsletter

Ethel the Aardvark

Best Fan Media Zine

Spock

Best Fan Media Writer

Alan Stewart

Best Media Artist

Ian Gunn

Best Amateur Audio-Visual Production

HuttCon '90 Opening Ceremony, Danny Heap

1992: HongCon, Adelaide

Best Audio-Visual Presentation

James Bond etc, George Ivanoff

Best Fan Artist

Steven Scholz

Best Fan Writer

Martin Riley

Best Fiction Zine

Steve and Martin's Excellant Fanzine, Steve Scholz & Martin Riley

Best Newszine

(three-way tie)

  • Just Alice, Adam Jenkins
  • Captain's Log, Gail Adams (for Austrek)
  • Ethel the Aardvark, Alan Stewart (for the Melbourne Science Fiction Club)

1993: Defcon, Wellington

Best Fan Newsletter

Ethel the Aardvark, Alan Stewart and Paul Ewins

Best Fan Writer

Hazel Naird

1994: Constantinople, Melbourne

Best Fan Writer

  • James Allen
  • Paul Ewins
  • Terry Frost
  • Jan MacNally
  • Martin Reilly
  • Katharine Shade

Best Fan Artist

  • Ian Gunn
  • Darren Reid
  • Steve Scholtz
  • Kerri Valkova
  • Phil Wlodarczyk

Best Newsletter

  • Awaken
  • Blacklight
  • Ethel the Aardvark
  • Get Stuffed
  • Thyme

Best Fan Fiction Zine

  • Black Light
  • Nekros
  • Spock
  • Steve and Martin's Excellant Fanzine, Steve Scholz & Martin Riley
  • Yukkies

Best Amateur Audiovisual Production

  • Concave Opening Ceremony, Russell Devlin
  • Beky's Brain Phone Answering Message, Danny Heap
  • Star Wars Tribute @ Jedi 10th, Darren Maxwell
  • Starwalking Video, Karen Ogden
  • Starwalking II Closing Ceremony, The Bastards (Danny Heap and Paul Ewins)

1995: Basicon 1995, Melbourne

Best Fan Writer

  • Chris Ballis
  • Paul Ewins
  • Ian Gunn
  • Karen Pender-Gunn

Best Fan Artist

  • Ian Gunn
  • Tracy Hamilton
  • Darren Reid
  • Catherine Scholz
  • Steve Scholz
  • Kerri Valkova

Best Newszine

  • Coztume (Gail Adams)
  • Ethel the Aardvark (Paul Ewins)
  • Pink (Karen Pender-Gunn)
  • Severed Head (B. J. Stevens)
  • The Communicator (Derek Screen)
  • Thyme (Alan Stewart)

Best Fiction Zine

  • Bobby & Mike #1 (Peter Reilly|Peter & Jimmy Reilly)
  • Spock (Katharine Shade)
  • Strange Matter (Sian O'Neale)
  • The Mentor (Ron Clarke)

Best Audio Visual

  • Constantinople Closing Ceremony (Performance) by George Ivanoff & Ian Gunn
  • Constantinople Masquerade Video (Video Compilation) by Carol Tilley
  • Constantinople Opening Ceremony (Video/Performance) by George Ivanoff & Ian Gunn
  • Constantinople Party Animation (Computer Animation) by Kerri Valkova

1996: Festival of the Imagination 1996, Perth

Best Australasian Fan Fiction Zine

  • Ethel the Aardvark, Paul Ewins
  • Ka Farag Gatri
  • The Mentor, Ron Clarke
  • Strange Matter, Sian O'Neale

Best Australasian Fan Newsletter

  • Gallifreyan Graffiti
  • Oscillation Overthruster, Sue Ann Barber
  • Thyme, Alan Stewart

Best Australasian Media Fan Writer

  • Terry Frost
  • Ian Gunn
  • Cheryl Morgan
  • Karen Pender-Gunn
  • Grant Watson

Best Australasian Media Artist

  • Ian Gunn
  • Tracy Hamilton
  • Darren Reid
  • Colin Sharpe
  • Kerri Valkova

Best Australasian Amateur Audio/Visual Production

  • Basicon Opening Ceremony (E.B.H. [Channel 31])
  • Opening/Closing Ceremonies: Force One (Danny Heap & H. Gibbens)
  • The Dalek Tapes (Albert Q.)

1997: Basicon 2, Melbourne

Best Australian Fan Fiction Zine

  • Alliance, Cavell Gleeson & Jeremy Sadler
  • Babyloney 5, Peter Reilly

Best Australian Fan Newsletter

  • The Communicator, Derek Screen
  • Frontier, Katharine Maxwell
  • Oscillation Overthruster, Sue Ann Barber
  • Thyme, Alan Stewart

Best Australian Media Fan Writer

  • Sue Ann Barber
  • Ian Gunn
  • Karen Pender-Gunn
  • Paul Ewins
  • George Ivanoff
  • Margaret Walsh

Best Australian Media Fan Artist

  • Tracy Hamilton
  • Kerri Valkova
  • Ian Gunn
  • Steve Scholz
  • Phil Wlodarczyk

Best Australian Amateur Audio/Visual Production

  • Enterprise Web Site, David Barker
  • Star Trek 30th Anniversary Tribute Video (screened at Multiverse II), Danny Heap
  • Zero G (3RRR radio program), Robert Jan
Personal tools