Tin Duck Award

From Australian sf information
Revision as of 05:21, 28 March 2016 by Thomas Bull (Talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

The Tin Duck Awards are the Western Australian science fiction achievement awards. They are given out annually at Swancon and voted on by members of the convention.

They were first presented in 1980 at Swancon 5.

Contents

1982

(The voting form reports that a Best Fan Poetry category was cancelled due to the number of nominations being insufficient.)

Best Fanwriter

WINNER: Seth Lockwood

Mark Loney

Mike Schaper

Stephen Dedman

Julie Fitzpatrick


Best Fanzine

WINNER: Fith

Bionic Rabbit

The Ravin’

Moonshadow


Best Single Issue

WINNER: Fith 4

The Hard Ones 2

Ravin’ Vol 2, No. 3

Alien 4, No. 2

Norseman Revue 1

Moonshadow 1

Moonshadow 2


Best Dramatic Presentation

WINNER: The Dune Show

The Dragoon Show

Trial of Sacred Cows


Best Artist - Cartoonist

WINNER: John Packer

Bevan Casey

Steven Gunnel

Warren Hughes

Iain Henderson

Des Waterman


Best Artist – Fan

WINNER: Bevan Casey

Cefn Ridout

Alison Cowling

Caroline Strong

1983

Best Fanwriter

WINNER: Seth Lockwood


Best Fanzine

WINNER: The WASFAN


Best Fan Artist

WINNER: Peter Saxon


Best Fan Cartoonist

WINNER: Craig Hilton


There was also a Chairman's special award to Warren Hughes.

1984

There was an award from the Chairman to Erik Harding.

1986

  • No Tin Duck Awards during the awards ceremony.
  • Two Awards during the closing ceremony from the Chairman to Cindy Evans and Kit Stevens.

1991

Best Fanzine or Fan-related Publication

WINNER: Eidolon


Best Fanwriter

WINNER: Robin Pen


Best Fanartist

WINNER: Keira McKenzie


There was also a Chairman's award to Mark Bivens.

1996

Best Short Story

WINNER: "Living with The Dead", Martin Livings, Eidolon 16.

1998

Best W.A.Professional Writer

Diana Chase, Timeslip (Fremantle Arts Centre Press)

Stephen Dedman, The Art Of Arrow Cutting (Tor)

Greg Egan, Diaspora (Millenium)

Dave Luckett, The Last Eleven (Omnibus)

Grant Watson, Degree Absolute (Bedlam Theatre Company)


Best W.A. Non-Professional Writer

WINNER: Cathy Cupitt, "Reverent Comic Subversion in The Hobbit" in Piffle And Other Trivia #26

Russell B Farr, "Phoenix In Neon" in Piffle And Other Trivia #25

Sue Isle, "The Hyena Contract" in Festive Imaginings MCMXCVII

Simon Oxwell and Grant Watson, "The Actors Tale: Interviewing Christopher Benjamin and Trevor Martin" in Gallifreyan Graffiti #136

Grant Watson, "Tomb" in Swancon Twenty3 Progress Report #2


Best Professional Production In Any Medium

Barron Entertainment Ltd, The Gift

Bedlam Theatre Company, Degree Absolute

Eidolon Publications, Going Home Again

Eidolon Publications/HarperCollins, The Year's Best Australian Science Fiction And Fantasy Vol. 1

Van Ikin, Science Fiction: A Review Of Speculative Literature #39

Kaos Theatre Australia, Kaos World

Ticonderoga Publications, Ghost Seas


Best Non-Professional Production In Any Medium

Active Imagination, Oscillation Overthruster #10 (Sue-Ann Barber, ed.)

Blak Yak Theatre, Guards! Guards!

Jump Point, Stellarcom #9 (David Taylor, ed.)

Simon Oxwell, Swancon Twenty3 Official Website

Swancon XXII, Festive Imaginings MCMXCVII

Swancon Twenty3, Swancon Twenty3 Official Launch

UniSFA, Piffle And Other Trivia #26 (Russell B Farr, ed.)


Best Western Australian Visual Artwork

Su Fletcher, photographic illustration ("The Hyena Contract", Festive Imaginings MCMXCVII)

Colin Sharpe, cover (Swancon Twenty3 Progress Report #2)

Shaun Tan, illustrations (The Viewer by Gary Crew, Lothian)

Shaun Tan, illustration ("Jenny Comes To Play" by Terry Dowling, Eidolon 25/26)

Joseph Trofimoff, cover (Ghost Seas by Stephen Utley, Ticonderoga Publications)

1999

Best Non-Professional Production in Any Medium

WINNER: Cathy Cupitt, The Rhizome Factor #1-2.

2000

Best Non-Professional Writing

WINNER: Cathy Cupitt, writing in The Rhizome Factor #3-4.


Best Non-Professional Production in Any Medium

WINNER: Cathy Cupitt, The Rhizome Factor #3-4.

2001

2002

The trophies for the 2002 Tin Duck Awards were presented at Swancon 2003, along with the 2003 Tin Duck Awards.

2003

Best WA Professional Writer

WINNER: Stephen Dedman


Best WA Non-Professional Writer

WINNER: Shay Telfer


Best WA Professional Production in any Medium

WINNER: Borderlands: That which scares us..., ed. Grant Watson, Simon Oxwell & Anna Hepworth


Best WA Non-Professional Production in Any Medium

WINNER: Borderlands: That Which Scares Us (convention), convened by Grant Watson, Simon Oxwell & Anna Hepworth.


Best WA Visual Artwork

WINNER: Davina Watson, "Muppet Quilt".


Best WA Professional Written Work, Non-Fiction

WINNER: Cathy Cupitt, "Space Opera's Relationship to Science Fiction".


Best WA Non-Professional Written Work, Non-Fiction

WINNER: Emma Hawkes, "What Scares Us In Harry Potter Novels: Class".

2004

Best Professional Short Work

WINNER: "Matrices of Embodiment", Tama Leaver, Borderlands 2.

2005

Professional Fiction

WINNER: Stephen Dedman, "The Facts in Dr Van Helsing's Case", ASIM 11

Lee Battersby, "Tales of Nireym", Orb 6

K.A. Bedford, Orbital Burn

Shane Jiraiya Cummings, "Sobek's Tears", Aurealis 33 – 35

Simon Haynes, Hal Spacejock: Just Desserts

Dave Luckett, "By The Sweat of Your Brow", Borderlands 3

Adam Weiland, "A Life in Art", Shadowed Realms


Fan Fiction

WINNER: Cathy Cupit, "Falling Stars" (www.livejournal/users/cupidsbow)

Lily Chrywenstrom, "The Snow Queen", Gynaezine 2

Liz Grzyb, "Cabbages & Singing Candlesticks", Fables & Reflections 6


Non-Fiction

WINNER: Gina Goddard, "Loving the Vampire", Gynaezine 2

Michael McAvan, "Men and Wolves: Robert Jordan's Wheel of Time and the New Age Men's Movement", Borderlands 3

Grant Watson, "Bad Film Diaries", Borderlands 3


Professional Production

WINNER: Andromeda Spaceways Inflight Magazine 11

Borderlands 3

Shadowed Realms


Fan Production

WINNER: Gynaezine 2

Fables & Reflections 6

Swancon XXX Launch Video


Art

WINNER: Sarah Xu, "Emotions", Gynaezine 2

Troy Kealley, "The Snow Queen", Gynaezine 2

Colin Sharpe, Illustration for "Unreal City", Borderlands 3

Alicia Smith, "Skein Dogs", Fables & Reflections 6

Alicia Smith, Mythmeet (Colour Version)

Tiki Swain, Cover Art, Gynaezine 2

2006

The 2006 Tin Duck Awards were given out during Renaissance: Swancon 2006. The physical award was made of engraved perspex supported by two metal sphere. The engraving contained an illustration of an astronaut duck drawn by Kaneda Cruz.


Professional Long Work

Blade of Fortriu, Juliet Marillier

The Truth About Magic, Dave T Luckett


Professional Short Work

"Bad Film Diaries", Grant Watson, Borderlands 4

"Coup De Grace", Stephen Dedman, Borderlands 4

"Hear No Evil", Shane Jiraiya Cummings, Borderlands 4

"Hooked", Martin Livings, Borderlands 5

"How Green was their Love", Tess Williams, Borderlands 4

"Hush", Lyn Battersby, Shadowbox

"I Can Make You Famous", Lee Battersby, Shadowbox

"Ian", Shane Jiraiya Cummings, Ticonderoga Online 5

"Pater Familias", Lee Battersby, Shadowed Realms 3

"Solid Rock", Cathy Cupitt, Borderlands 4

"The Memory of Breathing", Lyn Battersby, ASIM #17

"The Seasonal Collector", Jo-Ann Whalley, Borderlands 4

"Watch", Stephen Dedman, Never Seen By Waking Eyes


Professional ArtWork

"Coup De Grace", illustration, Colin Sharpe, Borderlands 4

Cover, Sarah Xu, Borderlands 4

Horror series, Ruby Cadaver, Swancon 2005 art show

Make your own pet, print, Shaun Tan, Swancon 2005 art show

The Big Picture Book, Brian Choo


Professional Production (any medium)

Borderlands Issue 4, Borderlands Publications Inc.

Borderlands Issue 5, Borderlands Publications Inc.

Shadow Box, e-anthology, edited by Shane Jiraiya Cummings & Angela Challis

Shadowed Realms, edited by Angela Challis

Ticonderoga Online, edited by Russell B Farr, Liz Grzyb, Lyn Battersby


Unpaid or Fan Written work

Blue (text), Bec Handcock

Chaosmanor, Elaine Kemp


Unpaid or Fan Art Work

Blue, Bec Handcock, Swancon 2005 art show

CD sculpture, Stephanie Bateman-Graham, Swancon 2005 art show

Changing Skins series, Sarah Xu, Swancon 2005 art show

Dragon quilting, Calum Watson, Swancon 2005 art show

Gynaecon T-shirts, Sarah Xu

Nothing Better: A short presentation on why I have to leave, Bec

Handcock, Swancon 2005 art show

Photograph of Carreg Cellen, Elaine Kemp, Swancon 2005 art show

Reflective Moods, Sarah Xu, Swancon 2005 art show

Stamp artworks, Emma Hawkes, Swancon 2005 art show

The view from Glastonbury Tor, Elaine Kemp, Swancon 2005 art show


Unpaid or Fan Production (any medium)

"A Brief History of Friendship" by Cathy Cupitt (http://cupidsbow.livejournal.com/185371.html#cutid1)

Consensual A Trois, edited by Dedman, Kemp, Cupitt

Fandomedia 2005, Ju, the professional lap cat

GenghisCon 2005, The GenghisCon committee

Gynaezine 3, Emma Hawkes, Gina Goddard

HorrorScope, edited by Shane Jiraiya Cummings et. al.

Swancon 2005, Swancon XXX committee

The Simono Restrospective, Simon Oxwell, Swancon 2005


2007

The 2007 Tin Duck Awards were given out during Inconceivable: Swancon 32. The physical award was made of engraved perspex supported by two metal sphere. The engraving contained an illustration of an astronaut duck drawn by Kaneda Cruz.


Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Carnies, Martin Livings

Through Soft Air, Lee Battersby (runner up)


Best WA Professional Short Work

WINNER: ‘Mary Bennett Gets a Life’, Sue Isle, Borderlands 7

"Dwar7es", Martin Livings, Ticonderoga Online 9 (runner up)

"Collosus of Rhodes", Shane Jiraiya Cummings, Ticonderoga Online 9

"Prescience", Shane Jiraiya Cummings, Borderlands 8


Best WA Professional Art Work

WINNER: The Arrival, Shaun Tan

Illustration for "The Garden Shed Pact", Tina Lorenz, Borderlands 7 (runner up)


Best WA Professional Publication (any medium)

WINNER: Borderlands, Simon Oxwell et. al.

Ticonderoga Online, Russell B. Farr, Lyn Battersby and Liz Grzyb (runner up)


Best WA Unpaid or Fan Written Work

WINNER: "Bad Film Diaries", Grant Watson, Borderlands Issues 6 and 8

The Recovering Geek – a twelve step process, (flippy book) Rebecca Handcock, Jeanette & Christopher Phillips (runner up)


Best WA Unpaid or Fan Art Work

WINNER: "But is it art?", Emma Hawkes, Swancon 2006 Art Show


Best WA Unpaid or Fan Production (any media)

WINNER (TIE): ASif! Review Website, Alisa Krasnostein

WINNER (TIE): Fandomedia 2006, Ju Whitehead

2008

Best WA Professional Long Work

WINNER: Simon Haynes, Hal Spacejock: Just Desserts

Juliet Marillier, Cybele’s Secrets

Bevan McGuiness, The Awakening

Briony Stewart, Kumiko and the Dragon

Anthony Eaton, Skyfall


Best WA Professional Short Work

WINNER: “The Sun People,” by Sue Isle (Shiny #2)

Stephen Dedman, "Sufficiently Advanced"

Laney Cairo, "Tiger Tiger"

AM Muffaz, "Dead Lovers"

Cathy Cupitt, "The Joy of Close Reading"

Sonia Marcon, "Phantom Limbs"

Lee Battersby, "Father Muerte and the Joy of Warfare"

Laney Cairo, "Angel to a Cowboy"

Marc McBride, "World of Monsters"

Jenny Schwartz, "The Working Dead of Heehaw’s Australia"

Lee Battersby, "The Time Eater"

Shane Jiraiya Cummings, "Yamabushi Kaidan and the Smoke Dragon"

AM Muffaz, "Calamansi"

Lee Battersby, "Beached"

Lyn Battersby, "Born of Woman"

Martin Livings, "There Was Darkness"

Shane Jiraiya Cummings, "The Cutting Room"

Sue Isle, "Stranger and Sojourner"

Carol Ryles, "Escaping Konakona"


Best WA Professional Production

WINNER: The New Space Opera, edited by Jonathan Strahan & Gardner Dozois (HarperCollins)


Best WA Fan Production

WINNER: ASiF!, edited by Alisa Krasnostein


Best WA Fan Written Work

WINNER (TIE): Alisa Krasnostein, Not If You Were The Last Short Story On Earth

WINNER (TIE): Sarah Parker, Blog Like It's The End Of The World


Best WA Professional Artwork

WINNER: Sarah Xu, Borderlands #9 Cover

Edward J. Grug III, Henry & Gil vs the Infinity Engine #1

Alicia Smith, Body of work 2007

Marc McBride, World of Monsters

Colin Sharpe, Illustration for "Fate of Words", Borderlands #9

Sarah Xu, Illustration for "Mara", Borderlands #9


Best WA Fan Art

WINNER (TIE): John Parker

WINNER (TIE): Sarah Xu


2009

The 2009 Tin Duck Awards were given out during Contact: Swancon 2009. The physical award was made of engraved glass bearing the WASFF and Swancon 2009 logos and an illustration of an astronaut duck orbiting the Earth by Andy Phillips.


Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Hal Spacejock: No Free Lunch by Simon Haynes

Heir to Sevenwaters by Juliet Marillier

Marginalia by Laney Cairo

Running the Nullabor by Laney Cairo

Time Machines Repaired While-U-Wait by K. A. Bedford

Transformers - All Hail Megatron by Shane McCarthy


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: The Bad Film Diaries by Grant Watson

As We Know It by Lyn Battersby

Bluer Sky by Sue Isle

In From the Snow by Lee Battersby

Skinsongs by Martin Livings

Teeth by Stephen Dedman

The Claws of Native Ghosts by Lee Battersby

The Conductor's Tale by Lyn Battersby


Best WA Professional Art Work

WINNER: Magic Dirt Cover by Mike Mission and Russell B Farr

Man In Space by Kathryn Linge

Running the Nullabor Cover by Manic Pixie

The Cage by Christopher Phillips

The Tockleys Cover by Manic Pixie

Well Obviously by Christopher Phillips


Best WA Professional Production

WINNER: 2012 edited by Alisa Krasnostein and Ben Payne

Andromeda Spaceways Inflight Magazine #37 edited by Tehani Wessely

Black: Australian Dark Culture Magazine edited by Angela Challis

Borderlands Issue 10 edited by Borderlands Committee

Shiny Issue 4 edited by Alisa Krasnostein and Tehani Wessely

The Starry Rift edited by Jonathan Strahan


Best WA Fan Written Work

WINNER: Review of Twilight Series by Liz Grzyb, Sue Isle, Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts, Tehani Wessely and Kate Williams

The Last Short Story on Earth blogs by Alisa Krasnostein

Buffy Season 2 Commentary by Alisa Krasnostein and Rachel Holker

Events as Art by Jaunita Landéesse

girliejones Livejournal by girliejones

Fanfic by chaosmanor - "Heaven is Under our Feet as Well as Over Our Heads" , "Leaving Albuqueque"

Reviews by Kathryn Linge - "Black Juice" , "The Battle of the Sexes"

Reviews by David Buchbinder - "Blood Work" , "From Dead to Worse" , "The Accidental Sorceror"

Review of The Riven Kingdom by Tehani Wessely

Review of The Scent of Shadows by Sue Isle

Tales from the Rails by Stephanie Bateman-Graham


Best WA Fan Art Work

WINNER: Swancon 2009 Logo by Kathryn Linge

Costume - Wasteland Steam Punk by Liz Grzyb

Costume - Zeetha by Pavla Walsh

Dragon Quilt by Calum Watson

Fire and Ice by Lisa Rye

Penguins with Balloons by Stephanie Cooke

Shasta's Picture by Melanie Tregonning

Tardis In Vortex by Kathryn Linge

Wasteland II: Age of Iron Convention produced by John Parker


Best WA Fan Production

WINNER: Wasteland II: Age of Iron Flyer Set by John Parker

ASIF! Podcast 3, Discussing the works of Justine Larbalestier produced by Tansy Rayner Roberts, Alexandra Pierce, Kathryn Linge and Alisa Krasnostein

ASIF! Reviews Website produced by Alisa Krasnostein and Gene Melzack

Ditmar Voting Package 2008 produced by Alisa Krasnostein and Tehani Wessely

Eclecticism produced by Craig Bezant

Fannish Journeys 2008 produced by Emma Hawkes

Slashcon 2008 produced by Elaine Kemp and Cathy Cupitt

Studies in Australian Weird Fiction produced by Benjamin Szumskjy

2010

Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Circle of Change by Laney Cairo

Heart's Blood by Juliet Marillier

Monsters Past by Laney Cairo

The Whorl and the Pallin by Ian Nichols


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "Fair Trade" by Stephen Dedman

"Blessed are the Dead..." by Martin Livings

"Candle to the Devil" by Sue Isle

"Droit de Seigneur" by Laney Cairo

"Paper Dragons" by Sue Isle

"Sleep No More" by Stephen Dedman

"Smuggler's Moon" by Lee Battersby


Best WA Professional Art Work

WINNER: Cover design for Roadkill/Siren Beat by Amanda Rainey

Body of work 2009 by Mel Tregonning

Body of work 2009 by Lisa Rye

Cover design from Monsters Past by Manic Pixie


Best WA Professional Production

WINNER: Horn (paperback edition, Twelfth Planet Press), edited by Alisa Krasnostein

A Book of Endings, edited by Alisa Krasnostein

Borderlands #11 by Borderlands Committee

Make Believe collection by Terry Dowling (author) and Russell B. Farr (editor)

New Ceres Night (Twelfth Planet Press), edited by Alisa Krasnostein and Tehani Wessely

Shards by Shane Jiraiya Cummings

ticon4 by Russell B. Farr and Liz Grzyb


Best WA Fan Art Work

WINNER: "The Tenth Doctor" by Nancy Lorenz

"A Year of Meetings" collage by Kathryn Linge

Body of work 2009 by Sandra Chung

Body of work 2009 by Sophie Ambrose

"Freeze Frame" by Elain Kemp

"Freman Warrior" by Christina Lorenz

"Grey" by Elaine Kemp

"Harley" by Emily Smith

"Haunted" by Kathryn Linge

"Once Bitten" by Christina Lorenz

"Renewed Hope" by Colin Sharpe

"River" by Elaine Kemp

Skeletor-Hordak webcomic by Martin Livings

"Space Duck" - 2009 Tin Duck design by Andrew Phillips

"Tech Ninja" by Lisa Rye

The Apple Tree by Andrew Phillips

The Trouble with Tribbles by Gilligan

Warhol of Batman by Emily Smith

Xena by Nancy Lorenz


Best WA Fan Written Work

WINNER: "World Without End: an examination of immortality and extended life in speculative fiction" by Ian Nichols

"A Comparison of the Ideology of Robert E Howard's Conan Tales and J R R Tolkien's The Lord of the Rings" by Ian Nichols

Body of work: Spec Fic reviews on ASif! by Tehani Wessely

"Jishin Ga Dai Kirai (I Really Hate Earthquakes)" by Desiree Heald

stephbg Livejournal by Stephanie Bateman-Graham


Best WA Fan Production

WINNER: New Ceres Night Book Launch and Costumes by Liz Grzyb, Alisa Krasnostein, Tehani Wessely, et al

2009 Box Party by Rohan Wallace, Neil Herzog et al

Asif! reviews website by Alisa Krasnostein and Gene Melzack et al

GenghisCon: Rampage by GenghisCon 2009 committee

Hope e-zine edited by Grant Watson

Rebel Empire Extravaganza by Kaneda Cruz

Swancon 2009 Art Show - Reaching In, Reaching Out by Stephanie Bateman-Graham

Swancon 2009 by Swancon 2009 committee

Swancon 2009 Website by Christopher Phillips

Wai-con 2009 by Wai-con 2009 committee

2011

Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Seer of Sevenwaters by Juliet Marillier

Betrayal by Lara Morgan

Samhane by Daniel I. Russell

Slave of Sondelle by Bevan McGuiness

Walking to the Stars by Laney Cairo


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "Signature Walk" by Pete Kempshall

"Brave Face" by Pete Kempshall

"By the Banks of the Nabarra" by Daniel I. Russell

"Date with a Vampire" by Annette Backshall

"Deeper than Flesh and Closer" by Carol Ryles

"Downtown" by Martin Livings

"For Those in Peril on the Sea" by Stephen Dedman

"Home" by Martin Livings

"Initiation" by Sonia Helbig

"Little Arkham" by Martin Livings

"Lollo" by Martin Livings

"Out" by Stephen Dedman

"Pang and Co. Genuine Scribe Era Stationery Pty Ltd" by Elizabeth Tan

"Requiem for the Burning God" by Shane Jiraiya Cummings

"The Mikarr Way" by Lyn Battersby

"Threadsongs" by Joanna Fay

"Twixt Firelight and Water" by Juliet Marillier


Best WA Professional Art Work

WINNER: Cover Design for Sprawl by Amanda Rainey

The Water Nymph I and II by Kathryn Linge


Best WA Professional Production

WINNER: Sprawl edited by Alisa Krasnostein

An Eclectic Slice of Life edited by Craig Bezant

Australis Imaginarium edited by Tehani Wessely

Belong edited by Russell B. Farr

Cover Design for Glitter Rose by Amanda Rainey

Cover Design for Scary Kisses by Amanda Rainey

Cover Design for The Company Articles of Edward Teach / Angaelien Apocalypse by Amanda Rainey

Dead Sea Fruit, edited by Russell B. Farr

Glitter Rose (by Marianne De Pierres), edited by Alisa Krasnostein

Macabre: A Journey Through Australia’s Darkest Fears, edited by Angela Challis

Midnight Echo #4, edited by Lee Battersby

Worlds Next Door, edited by Tehani Wessely


Best WA Fan Art Work

WINNER: "Fallen Angel" by Christina Lorenz

Swancon 2010 Tin Duck Trophy by Swancon 2010 Committee

Swancon Thirty Six Logo by Amanda Rainey


Best WA Fan Written Work

WINNER: Reviews at ASiF! by Tehani Wessely

"Crossdressing" by Sarah Parker

"Hand Fetish" by Sarah Parker

"Poetic Justice" by Michael Burrows

Reviews at ASiF! by Mitenae

Reviews in Specusphere by Satima Flavell

"Technical / Mechanical" by Sarah Parker

"Writing on the Body" by Sarah Parker

"Zuehl de da Emgalai" by Tom Eitelhuber


Best WA Fan Production

WINNER: Galactic Surburbia produced by Alisa Krasnostein, Alex Pierce and Tansy Rayner Roberts

Australian Specfic In Focus! (ASiF!) produced by Alisa Krasnostein et al

Boxing Day Super Mega Podcast produced by Jonathan Strahan et al

Brimstone Press HorrorScope produced by Shane Jiraiya Cummings

Coode St Podcast produced by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe

Eclecticism E-zine produced by Craig Bezant

Snapshot 2010 produced by Alisa Krasnostein, Tehani Wessely, Kathryn Linge et al

ticon4 produced by Liz Grzyb and Russell B. Farr

Top 20 Films of the Decade Poll & Presentation (presented at Swancon 2010) produced by Tom Eitelhuber


2012

Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Nightsiders by Sue Isle

GammaWorld: Red Sails in the Fallout by Paul Kidd


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "The Last Gig Of Jimmy Rucker" by Martin Livings (with Talie Helene)

"Powerplant" by Dave Luckett

"The Rider" by Martin Livings

"The Tide" by Martin Livings (creator and co-contributor)

"Trick Or..." by Martin Livings

"Broken Bough" by Daniel I. Russell

"Daughters of the Deluge" by Lyn Battersby

"Europe After the Rain" by Lee Battersby

"Nation of the Night" by Sue Isle

"Reading Coffee" by Anthony Panegyres

"The Wine Endures" by Anthony Panegyres


Best WA Professional Art Work

WINNER: Part of Something Bigger, NatCon 50 Pro Art Show by Christina Lorenz

"Beauty of Tomorrow" by Nancy Lorenz

"Dude Where’s My Robot II (MP3 player)" by Kathryn Linge

"The Future Hero" by Nancy Lorenz

The Twelve Planets Covers by Amanda Rainey


Best WA Professional Production

WINNER: Nightsiders, produced by Alisa Krasnostein

After the Rain, produced by FableCroft Publishing


Best WA Fan Written Work

WINNER: Reviews at ASif! by Stephanie Gunn

Reviews at ASif! by Tehani Wessely


Best WA Fan Production

WINNER: Villaincon, produced by John Parker

How I Got My Boyfriend to Read Comics Podcast, produced by Zoe Wadsworth and Christopher Gorham

9 Interviews with Australian and International authors, produced by the Galactic Chat Podcast Team

Asif reviews website, produced by Alisa Krasnostein and Tehani Wessely

Coode St Podcast, produced by Johnathan Strahan and Gary K. Wolfe

Galactic Suburbia, produced by Alisa Krasnostein et al

Live and Sassy, produced by Jonathan Strahan and Alisa Krasnostein

Nightsiders book trailer, produced by Terri Sellen

Podcast, produced by Extra Sequential

The Natcon 50 Souvenir Book, produced by Natcon 50 | Swancon 36 Committee

2013

Best WA Professional Long Written Work

WINNER (TIE): Paradox Resolution by Adrian Bedford

WINNER (TIE): Shadowfell by Juliet Marrilier

Daughter of Hope by Joanna Fay

Flame of Sevenwaters by Juliet Marillier

Hunt for the Star by Dane Richter


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "Jack Gorman is Dead" - Sarah Lee Parker

"Pearl Red: The Hunt of the Unicorn" - Joanna Fay

"La Belle Dame" - Satima Flavel

"The Skin of the World" - Stephanie Gunn

"Birthday Suit" - Martin Livings


Best WA Professional Production

WINNER: The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011 – Liz Grzyb and Talie Helene (editors), Ticonderoga Publications

Bread and Circuses - Felicity Dowker, Ticonderoga Publications

Damnation and Dames – Liz Grzyb and Amanda Pillar (editors), Ticonderoga Publications

Twelve Planets Series – Alisa Kraznostein (editor), Twelfth Planet Press

Midnight and Moonshine – Lisa L Hannett and Angela Slatter, Ticonderoga Publications

The 400-Million Year Itch – Steven Utley, Ticonderoga Publications


Best WA Fan Written Work

WINNER: Body of work - Elaine Kemp

A Star Crystal - Danny Daines

drhoz.livejournal.com - Drhoz

Platform Thing blog - Kandace Mavrick and Paul McLaughlan

The Wolverina blog - Zoe Wadsworth


Best WA Art Work

WINNER: Stargate - Queer Feminist Housing Collective

Pretty Rock Pictures - Stephanie Bateman-Graham

KSP Mini-Con publicity poster - Toby Coulstock

Sherlock Box - Nancy Lorenz

Covers, Twelve Planets Series - Amanda Rainey

The Gentlemanly Escort Cube - Lisa Rye


Best WA Fan Production

WINNER: Swancon 2013 Launch Video - Tom Eitelhuber, Andy Hahn and Andrew Sharp

Reviews at The Specusphere - Satima Flavell (editor)

Video game reviews at XXP Youtube Channel - Muse_shake, Ribqueen, Arinellen and Ithika

The Dark Room Youtube Game - John Robertson

Swancon 2012: DoomCon - 2012 Convention Committee

2014

Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Prickle Moon – Juliet Marillier (Ticonderoga Publications)

Hal Spacejock 6: Safe Art - Simon Haynes (Bowman Press)

Raven Flight (Shadowfell #2) – Juliet Marillier (Pan)

Vow’s Answer (Siaris Quartet #3) – Joanna Fay (Musa Publishing)


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "Street Dancer" – Pia van Ravestein (Dreaming of Djinn; Ticonderoga Publications)

"Oleander: An Ottoman Tale" – Anthony Panegyres (Dreaming of Djinn; Ticonderoga Publications)

"Twelfth Hour" – Joanna Fay (Daughters of Icarus; Pink Narcissus)

"The Pearl Flower Harvest" – Jenny Schwartz (Dreaming of Djinn; Ticonderoga Publications)

"Prickle Moon" – Juliet Marillier (Prickle Moon; Ticonderoga Publications)

"By Bonelight" – Juliet Marillier (Prickle Moon; Ticonderoga Publications)

"The Angel of Death" – Juliet Marillier (Prickle Moon; Ticonderoga Publications)

"Silence of Clockwork" – Carol Ryles (Convention Programme, Conflux 9, CSFG)


Best WA Professional Edited Work

WINNER: Dreaming of Djinn – ed. Liz Grzyb (Ticonderoga Publications)

Invisible Kingdoms: Silurian Tales Volume 2 – ed. Russell B Farr (Ticonderoga Publications)

Prickle Moon by Juliet Marillier – ed. Russell B Farr (Ticonderoga Publications)

Everything is a Graveyard by Jason Fischer – ed. Russell B Farr (Ticonderoga Publications)

Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 – ed. Liz Grzyb & Talie Helene (Ticonderoga Publications)

The Bride Price by Cat Sparks – ed. Russell B Farr (Ticonderoga Publications)

The Year of Ancient Ghosts by Kim Wilkins – ed. Russell B. Farr (Ticonderoga Publications)

Ambassador by Patty Jansen – ed. Russell B Farr (Ticonderoga Publications)


Best WA Professional Production

WINNER: Freedom Fall – Stirfire Productions

Wai-CON 2013 – PANIC, Perth

The Dark Room Live – John Robertson (multiple performances, including Wai-CON)

Coode Street Podcast – Jonathan Strahan


Best WA Professional Artwork

WINNER: multiple Twelfth Planet Press book covers – Amanda Rainey

Prickle Moon book cover – Pia Ravenari


Best WA Fan Writing

WINNER: body of work, including reviews in Australian Speculative Fiction in Focus – Stephanie Gunn

body of work, including reviews of Supernatural on LiveJournal – Ash48

body of work, including reviews in Ticon4 – Liz Grzyb


Best WA Fan Production

WINNER: SwanCon 2014: Conjuration launch

Galactic Suburbia podcast

SwanCon 2013: Perception • Discovery • Emergence


Best WA Fan Artwork

WINNER: "The 11 doctors" (Doctor Who) – Nancy Lorenz

"You Make Me Smile" (Supernatural fanvid) – Ash48

2013 Tin Duck Awards – John Parker

"Shenanigans" (Dragon Age II) – Sqbr

2015

Best WA Professional Long Written Work

WINNER: The Lascar's Dagger by Glenda Larke (Orbit)

The Caller by Juliet Marillier (Knopf Books for Young Readers)

The Dagger of Dresnia by Satima Flavell (Satalyte Press)

Dreamer's Pool by Juliet Marillier (Roc)

Fountain of the Worlds by Laney Cairo (Torquere Press)

The Weaver Fish by Robert Edeson (Fremantle Press)


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "Siri and the Chaos Maker" by Carol Ryles, in Kisses by Clockwork (Ticonderoga Publications)

"Escapement" by Stephanie Gunn, in Kisses by Clockwork (Ticonderoga Publications)

"Large Friendly Letters" by Stephen Dedman, in Use Only As Directed (Peggy Bright Books)

"The Tic-Toc Boy of Constantinople" by Anthony Panegyres, in Kisses by Clockwork (Ticonderoga Publications)

“2013: The Year in Review - Year's Best Australian Fantasy & Horror” by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)


Best Professional Production or Artwork

WINNER: Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy stories edited by Alisa Krasnostein and Julia Rios (Twelfth Planet Press)

Angel Dust by Ian McHugh, edited by Russell B. Farr (Ticonderoga Publications)

Believe by Tom Taylor (Gestalt Publishing) [graphic novel]

Black Winged Angels by Angela Slatter (Ticonderoga Publications)

Death at the Blue Elephant by Janeen Webb (Ticonderoga Publications)

Kisses by Clockwork edited by Liz Grzyb (Ticonderoga Publications)

The Year's Best Australian Fantasy & Horror 2013, edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)

Art: Cover of Kaleidoscope, Amanda Rainey (Twelfth Planet Press)

Art: The Last Viking Returns, James Foley (Fremantle Press)


Best Fan Production or Written Work

WINNER: The 2014 Snapshot of Australian Speculative Fiction interview series, conducted by Kathryn Linge, Stephanie Gunn, Nick Evans et al

Galactic Suburbia by Alex, Tansy, Alisa and the Silent Producer

The Galactic Suburbia Scrapbook by Alisa Krasnostein, Alex Pierce and Tansy Rayner Roberts

Notes from Coode Street podcast by Jonathan Strahan and Gary Wolfe

Swancon 2014 committee for Swancon 39: Conjuration

"Why your words matter" by Alisa Krasnostein [1]


Best WA Fan Artwork

WINNER: 2014 Tin Ducks, John Parker

Photographs (body of work) by Keira Mckenzie

Pretty Rock Designs, Stephanie Bateman-Graham [2]

“Robin - Boy Wonder” by Kate Kane; date of photo: May 3rd 2014 (free comic book day)

2016

Best WA Fan Work

WINNER: Convention 'Swancon 40'

Coode Street Podcast by Jonathan Strahan and Gary Wolf

Video (Duel) by Cupidsbow

Convention FurWag 2015

Galactic Suburbia Podcast by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts

Short story 'Spaghetti' by Prema Aras

This!, the Australian Science Fiction Distributed Archive blog, by Anna Hepworth, Chris Creagh, Doug Burbidge and Elaine Walker


Best WA Professional Art Work

WINNER: Cover for Letters to Tiptree by Amanda Rainey

Ayi-Ig (interior illustration from She Walks in Shadows anthology), by Pia Ravenari

The Colour of Fun art book by Voracious Fescue

Cover for Cherry Crow Children by Amanda Rainey


Best WA Professional Production

WINNER: Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)

Cherry Crow Children by Deborah Kalin, edited by Alisa Krasnostein(Twelfth Planet Press)

Hear Me Roar edited by Liz Grzyb (Ticonderoga Publications)

The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2014 edited by Liz Grzyb and Talie Helene(Ticonderoga Publications)

The Year’s Best Young Adult Speculative Fiction 2013 edited by Alisa Krasnostein and Julia Rios (Twelfth Planet Press)

COGZ by Wez from RAEZ


Best WA Professional Short Written Work

WINNER: "The Flowers That Bloom Where Blood Touches Earth" by Stephanie Gunn, in Bloodlines (Ticonderoga Publications)

"A Red Mist" by Martin Livings, in Bloodlines (Ticonderoga Publications)

"Azimuth" by Pete Kempshall, in Bloodlines (Ticonderoga Publications)

"Lady Killer" by Anthony Panegyres, in Bloodlines (Ticonderoga Publications)


Best WA Professional Long Written Work

WINNER: Tower of Thorns by Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)

Aurora: Centralis (Aurora 4) by Amanda Bridgeman (Momentum)

Aurora: Eden (Aurora 5) by Amanda Bridgeman (Momentum)

Black Light by K.A. Bedford (Fremantle Press)

The Dagger’s Path by Glenda Larke (Orbit)


There was also a Chair's Award to Brendan Ragan.

Life Membership

  • Grant Stone

Silver Swan

  • Grant Stone (Swancon 10 and/or Swancon 11)
  • Eidolon team (Swancon 25)
  • Danny Oz (Swancon 33)
  • Gynaecon Collective (Swancon 41)

20 Year Badges

20 year badges are awarded to people who have attended 20 or more Swancons. (Click on the link above for a list.)

33 Year Badges

  • Gina Goddard
  • Peter Lyons
  • Ann Griffiths

42 Year Badges

None awarded as yet.

Personal tools